Novak Djokovic triumfeerib prestiižse auhinnaga vaatamata keerulisele hooajale

“Ma soovin, et oleksin saanud vähemalt suure slämmi tiitli või võitnud suure tiitli, aga see on hea, teate… see on see, mis see on,” märkis Novak Djokovic, mõtiskledes üllatavalt karikateta 2024. aasta hooaja üle. Esimest korda pärast 2017. aastat lõpetas serblasest tenniseikoon aasta ilma suurt tiitlit võitmata, mis tähistas haruldast langust tema muidu suurepärases 24-kordses suure slämmi võitnud karjääris. Ometi on perspektiiv võtmetähtsusega ja isegi aastal, mis võib tunduda Djokovici suuruse jaoks vähem edukas, ei jäänud tema pingutused märkamatuks.

Vaatamata sellele, et Djokovic ei kindlustanud Wimbledonis ja Austraalia lahtistel võite nagu eelmise aasta domineeriv 27:1 suure slämmi rekord, seisis Djokovic silmitsi uute väljakutsetega. Selliste mängijate esilekerkimine nagu Jannik Sinner ja Carlos Alcaraz muutis võistlusmaastikku, kuna Sinneri peatamine ja Alcarazi tõus muutsid suurturniiride dünaamikat. Lisaks panid vigastused ja ootamatud kaotused, sealhulgas meniskivigastus Prantsusmaa lahtistel Djokovici vastupidavust veelgi proovile.

Ootamatud kaotused nii tõusvatele tähtedele kui ka kogenud mängijatele tähistasid olulist muutust ATP edetabelis ja arusaamades spordi võimust. Sellegipoolest tunnustati Djokovici pühendumust ja mõju, kui Serbia spordiajakirjanike liit autasustas teda auhinnaga “2024. aasta parim sportlane”. See tunnustus, mis oli piisavalt märkimisväärne, et liigutada tema isa Srdjan Djokovici pisarateni, rõhutas tema perekonna vankumatut toetust ja uhkust.

“Olen õnnelik ja uhke, et olen kõigi aegade suurima sportlase isa… Miski polnud lihtne, kuid ta muutis iga raskuse millekski positiivseks. Ta on uskumatu laps ja selle aasta mais saab ta 38-aastaseks,” väljendas Srdjan, tuues esile Novaki auhinna saamise erilised põhjused.

Vaatamata hooajale ilma suure slämmi tiitliteta valgustas Djokovici aastat olümpiavõit Pariisis. Alistades haaravas finaalis Alcarazi, ei kindlustanud ta mitte ainult oma staatust vanima üksikmängu olümpiavõitjana pärast spordiala taaskasutuselevõttu 1988. aastal, vaid liitus ka “Kuldse slämmi” saavutajate eliitrühmaga. Tema teekond Wimbledoni finaali, Austraalia lahtiste poolfinaali ja aasta lõpetamine maailma 7. kohal näitas tema järeleandmatut vaimu.

Vaadates 2025. aastasse, seisab Djokovic silmitsi uute väljakutsetega, sealhulgas taastumisega reielihase vigastusest, mis viis ta Austraalia lahtistelt loobumiseni. Tema kavandatud naasmine Ameerika kõvadele väljakutele kujutab endast aga pöördelist hetke vormi taastamiseks ja edetabelis tõusmiseks.

Novak Djokovic naaseb Ameerika kõvadele väljakutele

Djokovic navigeerib oma hilisemas karjääris, kaaludes hoolikalt oma tervist ja sooritust. Pärast tagasilööki Austraalia lahtistel on ta valmis tagasitulekuks Indian Wellsis, turniiril, mis pakub talle võimalust potentsiaalse võiduga oma edetabelit oluliselt parandada. Eelmise aastaga võrreldes minimaalsete punktidega Djokovici esitus BNP Paribases ei võinud mitte ainult kindlustada oma kuuenda Indian Wellsi tiitli, vaid tähendada ka tugevat hooaja algust.

Kuna Djokovici ambitsioonikas teekond jätkub, jääb küsimus, kas ta suudab Indian Wellsis oma hooaja esimese tiitli võita ja jõuda karjääri 100 tiitli verstapostini. Ainult aeg näitab, kas Djokovic suudab ületada möödunud aasta takistused ja naasta oma võiduteedele.