Miami Openi võitmine on üks tennise kõrgeimaid auhindu ning Jannik Sinner saavutas selle saavutuse eelmisel kuul. Siiski on endine Ameerika staar John Isner väljendanud pettumust võitjale antud summa üle, nimetades seda spordiala jaoks häbiks.
Sinner esitas muljetavaldava esituse kogu Miami Openi vältel, kaotades kuues mängus ühtegi setti ja kindlustades oma teise Masters 1000 tiitli sel aastal, alistades finaalis Jiri Lehecka 6-4, 6-4. Vaatamata turniiri heldetele väljamaksetele rõhutas Isner, et võitja auhinnaraha on aastate jooksul vähenenud.
“Masters 1000 võistlustel on võitja tšekk langenud. Kui ma võitsin Miami 2018. aastal, teenisin tiitli võitmise eest rohkem raha kui Sinner sel aastal 2026,” ütles Isner hiljutises Nothing Major Show episoodis. “Nad on jaganud auhinnaraha laiali ja kokku on rohkem auhinnaraha. Kuid võitja osa oli 2026. aastal umbes 200 000 dollarit vähem kui 2018. aastal. See on hullumeelne. See on absurdne. Üheski spordis maailmas pole praegu sellist asja. See on naeruväärne.”
Isner väitis, et kuigi turniiri koguauhinnafond on märkimisväärselt kasvanud, on võitja osakaal tegelikult vähenenud. Numbrite ülevaatamine kinnitab tema väidet, sest ta sai 2018. aastal Miami võidu eest 1 340 860 dollarit – rohkem kui Sinner teenis sel aastal.
Samamoodi sai Sinner BNP Paribas Openil oma meistritiitli eest 1 151 380 dollarit, mis on märgatavalt väiksem kui Isneri 2018. aastal teenitud summa. Seda trendi, kus auhinnafondide arv suureneb, kuid võitjate väljamaksete arv väheneb, on täheldatud ka teistes suuremates turniirides nagu Indian Wells Open, Madrid Open, Shanghai Masters ja Paris Masters. Mitmed endised mängijad on seda jaotuse lähenemist kritiseerinud.
Tennisemängijad püüavad saada kõrgemat suure slämmi auhinnaraha
2025. aasta aprillis allkirjastas ATP ja WTA kümne parima reitinguga mängija grupp ühiselt kirja, milles paluti neljal Grand Slami korraldajal suurendada auhinnaraha osakaalu ning kutsuti kokku kohtumisi teema arutamiseks. Kui nende esialgsed nõudmised eirati, saatsid nad septembris uue kirja, mida toetasid tuntud nimed nagu Carlos Alcaraz, Jannik Sinner, Novak Djokovic, Aryna Sabalenka, Coco Gauff ja Jessica Pegula.
“Me tahame rohkem raha; võib-olla ei taha nad meile nii palju raha anda, kui räägime auhinnarahast,” ütles Djokovic enne 2025. aasta Austraalia lahtisi.
Tenniseametite vastus
ATP esimees Andrea Gaudenzi tunnistas mängijate muresid, tunnistades, et praegusel tennise auhinnasüsteemil on mitmeid puudusi selle keeruka struktuuri tõttu, mis hõlmab nelja Grand Slami, ATP, WTA ja ITF-i.
Pärast neid arutelusid teatas Austraalia lahtistel auhinnafondi rekordiline peaaegu 16% tõus 2025. aastal, ulatudes AUD $111,5 miljonini (ligikaudu $74,9 miljonini), mis tähistab turniiri suurimat hüpet üldse. Prantsusmaa lahtised kinnitasid ka märkimisväärset auhinnaraha kasvu eelseisvaks väljaandeks, tõstes kogusumma 61,7 miljoni euroni (72,69 miljonit $), mis on 5,4 miljoni euro suurune tõus võrreldes eelmise aastaga.
Pole kindel, kas sarnaseid tõuse tehakse ka Wimbledonis ja US Openil sel aastal.